10. 05. 2018

Pylová kalamita: Tipy jak správně vyčistit automobil od nánosů pylu

Pylová sezona pomalu končí a tak je třeba se zbavit nánosů pylu, které se usadily na našich automobilech. Pyl však neznečišťuje jen karoserii, ale i interiér auta a ventilaci. Je škodlivý nejen pro automobil, ale i pro alergiky. Pojďme se podívat na správné způsoby čištění a na zajímavé tipy a rady.

Pravidelná údržba po zimě

Po zimních měsících se doporučuje navštívit myčku v rámci  údržby vozidla. Usazující se špína společně s vodou a solí ze zimních měsíců může způsobovat korozi na choulostivých místech jako jsou podběhy nebo podvozek. Jak to souvisí s pylovou sezónou? Pokud autu při tomto mytí dopřejete vosk, ušetří vás alespoň částečně nánosů pylu na jaře.

Čištění karoserie

Pyl může uškodit nejen interiéru, ale také exteriéru vozidla. Při zanedbání údržby se pyl usazuje, některé druhy mohou také leptat a tak narušit těsnění nebo lak. Doporučuje se automobil alespoň opláchnout vodou pokud vidíme, že máme nánosy pylu na kapotě. Avšak, jak jsme již uvedli, v tomto období se vyplatí si připlatit a nechat si auto navoskovat. Povrch karoserie se díky tomu vyhladí a pyl na něm bude hůř držet.

Čištění interiéru

V tomto období nemusí nutně trpět pouze alergici, pyl velice rychle zanáší tvz. kabinový filtr, někdy nazývaný i pylový. Dýchání pylů není zdravé a může dojít k podráždění i u jedince bez zdravotních problémů. Filtr zajišťuje pročištění vzduchu vstupujícího do kabiny. Je třeba jej obměňovat, doporučený interval je cca 15 000 km. Aby byla výměna efektivní, měl by se vydezinfikovat celý ventilační systém. Kabinový filtr vám vymění během pravidelných servisních kontrol, ale před létem se doporučuje filtr alespoň vyčistit.

Dalším na řadě je vzduchový filtr ženoucí vzduch do motoru. Tento filtr zanedbává ještě větší množství lidí, protože narozdíl od kabinového, lze těžko poznat, že je něco špatně.

Před letošním létem tedy nezahálejte a zkontrolujte oba typy filtrů. Zároveň s tím můžete nechat vyčistit a vydezinfikovat klimatizaci, ve které se objevují různé bakterie ohrožující vaše zdraví.Zdroje:

http://www.myti-auto.cz/cisteni-ventilace-auta-pyl/

https://auto.idnes.cz/mycka-myti-vosk-voskovani-automycka-dvb-/autoservis.aspx?c=A180503_141453_autoservis_fdv

https://www.novinky.cz/domaci/471096-zaplava-zluteho-pylu-zanasi-filtry-v-autech-alergici-trpi.html

http://autoroad.cz/zajimavosti/92093-auto-versus-pyl-jaka-nebezpeci-na-nas-cihaji

http://www.auto.cz/zluty-pyl-opravdu-je-pro-auto-nebezpecny-121610


Příhlášení k odběru newsletteru