20. 08. 2018

Údržba kožených sedaček v autě

Kůže je přírodní materiál, o který je třeba se starat, aby si udržel všechny své vlastnosti. Můžete své auto svěřit do péče odborníků a nebo se do údržby pustit sami. Pokud se rozhodnete pro domácí variantu, připravili jsme pro vás rady na správné ošetření kožených povrchů ve vašem automobilu.

Dotek kůže, lépe řečeno usně (kůže je vstupní produkt a useň výstupní), je např. s látkou nesrovnatelný. Kůže nehřeje, nechladí a neelektrizuje a je lidskému tělu příjemná na dotek.  Dalšími výhodami je např. její odolnost a trvanlivost. Kůže je lehce klouzavá, takže člověku umožňuje lépe si poposednout, nechytají se na ní zvířecí chlupy a v neposlední řadě, nic nemůže konkurovat vůni kůže. Je to ale dražší materiál, protože její zpracování trvá delší dobu a je náročnější.

Na druhou stranu je kůže náchylná k poškození, jak mechanickému (např. ozdobami na kalhotech), tak na vysušení či chemické poškození. V podstatě dochází ke smíchání pigmentů různých barev (sedačka vs. džíny), kterému pomůže pot, který pigment rozpouští a tak spolu vše reaguje. Čím déle pak sedačku nečistíte, tím hlouběji se špína usadí.

Jak kůži čistit?

Jak poznáte, že je třeba sedačky vyčistit? Kůže, která by se měla vyčistit se leskne.

Co se týče čištění, je vhodné kůži v autě čistit nejméně jednou až dvakrát ročně. Je lepší ji čistit vícekrát jemně než jednou hrubě. Na čištění i impregnaci si nechte dostatek času, zde není vhodné nic uspěchat.

Pokud se rozhodnete k domácímů čištění, rozhodně nezkoušejte používat podomácku vyrobené přípravky na čištění nebo jakoukoli aviváž, prací prášek či jar. Kůži tak akorát vysušíte a odmastíte. Tyto výrobky většinou obsahují chemická rozpouštědla a kůže po nich ztrácí své vlastnosti, tuhne a časem praská. Na druhou stranu není pravda, že kůže by měla být promaštěná, aby vydržela co nejdéle, proto nepoužívejte ani např. sádlo či indulonu. Je vhodné zainvestovat a pořídit si přípravky určené k čištění a impregnaci kůže - v budoucnu se vám vše vrátí v podobě krásně hebké a zdravé kůže ve vašem autě.

Co budete potřebovat:

 • Vysavač,

 • Čistič kožených sedaček (na trhu najdete velké množství přípravků k čištění kůže, jejich cena se pohybuje od 100,- do 2000,-),

 • Detailingový kartáček nebo štětec,

 • Mikrovláknové utěrky,

 • Nádobu s čistou vodou,

 • Přípravek k impregnaci kůže,

Jednotlivé kroky čištění:

 • Sedačky (a hlavně spáry) nejprve vysajte vysavačem a zbavte je tak prachu a nečistot. Je vhodné je rukou mírně roztáhnou, abyste se dostali ke všem usazeným nečistotám.

 • Protřepaný čistič naneste na sedadlo (čistěte nejlépe po částech), namočte kartáček do čisté vody a jemně jím rozetřete čistící prostředek do sedačky. Čistič začne pěnit a vytáhne z kůže všechny nečistoty.

 • Nechte čistič působit,

 • Zbytek pěny otírejte mikrovláknovou utěrkou (nejlépe pouze jedním směrem ať neroztíráte nečistoty),

 • Zaměřte se na spáry (lze použít např. kartáček na zuby),

 • Čištění opakujte dokud je třeba.

Impregnace

Proč je impregnace důležitá a v čem vám pomůže?

Impregnací pečujete o svrchní vrstvu kůže. Zabraňuje stárnutí, tvrdnutí a praskání kůže a pomáhá proti usazování špíny, takže následné čištění je snazší. Chrání také proti UV záření.

Povrch správně vyčištěné a naimpregnované kůže by měl být suchý a matný.

Jednotlivé kroky impregnace:

 • Kůži před impregnací nechte nejlépe 30 - 60 minut vyschnout.

 • Na aplikátor naneste impregnaci a postupně ji pomalu a jemně vetřete do kůže.

 • Nechte chvíli zaschnout a otřete čistou utěrkou.

 • Nechte sedačky “odpočinout” ať se vše správně vsákne.

A máte hotovo. Jaký je váš názor na kůži v automobilu? Je vaším favoritem nebo jste spíše zastánce textilu?
Zdroje:

https://www.vlesku.cz/jak-pecovat-o-kozene-sedacky-aby-byly-krasne-i-po-letech

https://www.jakcistit.cz/jak-vycistit-interier-auta/#Cisteni_sedacek_a_veskereho_calouneni_v_aute

http://autembezpecne.cz/cz/s40/Testy/c1477-Dalsi-testy/n3121-Test-Pet-drahych-sad-na-cisteni-kozeneho-interieru-proti-peti-levnym-vyrobkum

http://www.xwash.cz/udrzba-kozeneho-interieru/

https://www.autickar.cz/clanek/autickar-se-pta-latka-nebo-kuze/

https://www.ahifi.cz/clanky/detail/jak-vycistit-kozene-autosedacky.htm