30. 03. 2018

Údržba auta - Co vše lidé u svých aut nehlídají, ale měli by?

Klasická údržba je pro většinu řidičů a majitelů aut samozřejmostí. Pravidelná kontrola a výměna provozních kapalin, čištění interiéru, apod., jsou záležitosti zcela běžné. Stále je ovšem spousta dalších komponentů, na které vlastníci vozů zapomínají, nebo netuší, jak jsou důležité a mohou tak riskovat také zdraví své i dalších pasažérů a účastníků silničního provozu.

Vzduchový filtr

Pro výměnu vzduchového filtru je ideálním intervalem jeden rok, většina řidičů nemůže říct, že by vzduchový filtr měnili skutečně pravidelně, i přesto, že zanesený filtr má velký vliv na výkon vozu a omezuje sání motoru, to se také může projevit na spotřebě auta, což je atribut, který řeší snad každý řidič. (Další informace, jak ušetřit najdete v článku Tipy na snížení spotřeby paliva.

Pylový filtr

I tady jde o podobnou situaci jako v předchozím případě, právě pylový filtr může mít v případě zanešení velký vliv na zdraví posádky vozu, jeho výměna přitom přijde na několik stovek korun. Při pravidelné servisní kontrole můžete mechanika požádat o kontrolu filtru a jeho případnou výměnu, ale zvládnete to také doma, nejedná se o nic složitého.

Brzdová kapalina

Nutnost výměny této provozní kapaliny ignoruje velké množství řidičů i přesto, že jde o velké zdravotní riziko nejen pro posádku auta, ale také pro všechny další účastníky silničního provozu. Spolu se stářím kapaliny jde ruku v ruce změna jejích vlastností. Klesá bod varu, čímž je ovlivněn chod brzd. Stejně s tímto může souviset také stav brzdových kotoučů, které se s používáním opotřebovávají, což může dojít až do fáze, kdy jsou příliš tenké a praskají, tím se zablokují kola a vozidlu hrozí například smyk. V článku Jak správně pečovat o brzdy v autě se můžete dozvědět více.

Stejně jako pečujete o své vlastní zdraví, nezapomínejte na péči o zdraví vašeho vozu, může se vám to vyplatit nejen z pohledu financí, ale vyhnete se tak nepříjemnostem a mnohdy také vážným úrazům.

Příhlášení k odběru newsletteru