19. 10. 2017

Vaše auto a automyčka

Zima se pomalu blíží a nepříznivé počasí způsobuje, že vaše auto potřebuje více péče a častější mytí (jak kompletně připravit auto na zimu zjistíte v článku tady). Pokud přemýšlíte, že si ušetříte čas a zajedete s autem raději do myčky, zjistěte si, co vše taková návštěva obnáší.

Diskuzí o tom, zda je pro vaše auto, a hlavně jeho lak, dobré mytí v myčce, najdete na internetu velké množství. Narazíte na spoustu rad i zkušeností. Třeba informace o tom, že nová auta do myčky nepatří, protože jejich lak ještě není dostatečně vytvrzený, je již přežitá a v dnešní době úplně neplatí. V tomto článku vám představíme, jaké nejrůznější automatické myčky existují a jaká jsou jejich pozitiva, ale i negativa.

Jaké známe automyčky?

Na začátek je potřeba si ujasnit, jaké možnosti myčky aut nabízejí. Existuje jich několik typů, které se od sebe velmi výrazně liší. Základní dělení je na kontaktní a bezkontaktní myčky aut a už podle názvu můžete odtušit, v čem rozdíl spočívá. Kontaktní myčky aut jsou vybaveny kartáči, které rotací z vozu odstraňují nečistoty s využitím vody a saponátů. Oproti tomu bezkontaktní myčky spolu se saponátem využívají vodní proud a jeho tlak.

U myček využívajících k mytí kartáče, můžete ještě rozlišit mezi těmi ze silikonu, nebo z textilu. Tento typ u nás není tolik oblíbený, jako je tomu například v USA, ale postupně si své fanoušky získává. I tady najdeme dva hlavní druhy – na prášek nebo na kapalinu.

Tipy a rady pro mytí auta v myčce

Jaký druh myčky zvolit?

K tomu asi neexistuje jednoznačná odpověď. Každý typ má svá pro a proti. U těch kontaktních je zajištěno důkladné umytí díky kartáčům (lepší zvolit myčku s textilními kartáči, silikonová vlákna se v průběhu používání ostří a poškozují lak auta). U bezkontaktních myček platí, že se zde častěji používá agresivnější chemie, proto, že fungují pouze na bázi tlaku vody a chemii. Ta může poškodit podvozek a plastové části vozu, které nejsou lakované. Pokud máte automobil hodně špinavý, je lepší zvolit bezkontaktní mytí, kartáče můžou špínu, drobné částice či písek po laku roztírat a tím ho poškrábat.

Jak často mýt auto v myčce?

Odborníci uvádějí, že minimálně jednou do roka by měl do myčky se svým vozem zavítat každý. Během provozu se na vašem automobilu usazuje špína, ta pak přitahuje škodlivé látky, které poškozují lak a způsobují korodování kovových částí. Návštěvou myčky se může prodloužit životnost auta.

Jaký zvolit druh programu?

Pokud si nejste jistí, jaký mycí program pro své auto zvolit, i k tomu máme několik tipů. Odborníci radí, jednou za rok využít nejdražší program, včetně mytí podvozku a ošetření voskem a poté jen v rámci údržby stačí zvolit levnější variantu, která dodá vašemu autu lesk, když není příliš špinavé.  

Na co nezapomenout?

Vždy, než vjedete do myčky auta nezapomeňte zavřít a překontrolovat, zda nemáte otevřená okna. Aby vám kontaktní myčka neulomila anténu od rádia, odmontujte ji. Během mycího procesu je dobré zůstat venku, ne v autě, ať můžete v případě problémů zastavit mytí. Pozor si dejte i na sušení vašeho auta. Když myčka nevysuší vozidlo pořádně, kapky mohou na karoserii zaschnout a vytvořit nevzhledný film. Voda na sebe také nachytá okolní nečistoty a mytí tak svým způsobem ztrácí smysl.

Informací a faktorů, které je nutno zvážit, je hodně a řešením určitě není váš automobil nemýt. Pro jiný stupeň znečištění se hodí jiný druh mytí, stejně tak v případě jednotlivých druhů auta a jejich stáří.


Zdroje:

http://www.auto.cz/jezdite-s-autem-do-mycky-rekneme-vam-proc-to-nemate-delat-100098

http://www.naseinfo.cz/auto-moto/s-autem-do-mycky-jak-na-to

http://support.bkfcarwash.eu/c...

https://auto.idnes.cz/jak-myt-...