15. 03. 2018

Jsou auta na LPG a CNG ještě aktuální?

Víte, jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Velký boom aut na plyn je již minulostí a o vozy s tímto druhem paliva přestává být zájem. Otázkou je, zda se jednalo jen o určitý módní trend, nebo zda není škoda, že na tento druh paliva zapomínáme. Jaké jsou nejčastější otázky, které si řidiči kladou, když zvažují auto s LPG pohonem a jaké mýty o těchto vozech kolují se dozvíte v článku.

Bezpečnost vozů na plyn

Velké množství řidičů trápí otázka bezpečnosti aut s LPG pohonem v porovnání například s benzínovými, či dieselovými motory. Rozdíl, zda jezdíte na plyn, nebo na benzín, v bezpečnosti nehraje žádnou roli. Ve většině případů jsou plynové nádrže v autech dokonce pevnější, a tím také bezpečnější, než právě ty benzínové. Nádrže jsou také vybaveny dalšími bezpečnostními prvky, jako je čidlo zabraňující naplnění na více než 80 %, či přetlakový ventil. To také zabraňuje výbuchu plynu při nárazu, ten tak pouze shoří.

Aktuálnost aut na LPG a CNG

Jak je již zmíněno v úvodu, oblíbenost těchto aut výrazně klesá i přesto, že se tato varianta řidičům z pohledu financí stále vyplatí. Také z pohledu ekologie u aut na LPG dochází k výrazně menším ekologickým dopadům. Stejně tak je v nabídce již vybudovaná široká síť čerpacích stanic. Pro mnoho řidičů může být výraznou nevýhodou fakt, že tato vozidla nemají povolený vjezd do pozemních garáží.

Nabídka a dostupnost LPG a CNG aut na trhu

S poklesem zájmu klesla také jejich dostupnost. Mnohé automobilky ustupují od výroby aut s plynovým pohonem. Mezi ty, které stále nabízí vozy s tímto palivem patří s největším zastoupením automobilka OPEL, kterou následuje například Fiat či Dacia s cenově velmi dobře dostupnými vozy. I tyto firmy pomalu přiznávají blížící se snižování nabídky.

Přestavba auta na LPG a CNG

Před několika lety se v servisech, které nabízely přestavbu vozů na plyn, dveře netrhly, a zákazníci museli čekat i několik měsíců. Lákadlo vlastnit vůz, který má spotřebu jen o něco větší než benzínová varianta s poloviční cenou za litr a s přestavbou stojící okolo 30 tisíc, bylo velké. Tato oblibenost je minulostí, odborníci se shodují, že většinu majitelů aut může odradit například snížený výkon motoru.

Pojištění auta na LPG

V případě pojištění, tedy povinného ručení či havarijního pojištění, není velký rozdíl, jaký druh paliva vaše auto využívá. Výška pojistného se bere podle objemu a výkonu motoru vozu.

Hlavním výhodou těchto aut je jejich ekologická a finančí nenáročnost a jejich přestavba z normálního vozu je velmi dobře dostupná, proto je vždy dobré, zjistit si všechny informace.

Příhlášení k odběru newsletteru