20. 06. 2018

Elektromobily a hybridní auta - kde leží budoucnost automobilového průmyslu?

Zdá se vám, že elektromobily a hybridní auta jsou jako z budoucnosti? Nebo máte pocit, že nemají potenciál? V tomto článku se podíváme na to, jaké výhody a nevýhody mají a zda jsou použitelné v normálním životě.

Elektromobily nejsou jen výdobytkem moderní doby. První úspěšný elektromobil byl zkonstruován již v 19.století. Měl jisté nevýhody, jeho výdrž byla nízká a rychlost nepřesahovala 20 km/hod. Dnešní elektromobily toho mohou nabídnout mnohem víc. A pokud nejste zastáncem čistě elektrické energie, existují také auta s hybridním pohonem, tedy elektrický a spalovací motor v jednom autě.

Elektrické automobily

V posledních cca 10 letech jde vývoj rapidně nahoru a v podstatě každá velká automobilka na trh uvádí elektrický model. Odhadem by se v roce 2020 mělo v Evropě ročně prodat okolo 600 tisíc elektromobilů (odhad společnosti LMC Automotive).

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody?

Výhody

 • Nízké provozní náklady - ceny elektrické energie jsou poměrně stabilní a nižší,

 • Nulové emise,

 • Vysoká spolehlivost, díky menšímu počtu dílů,

 • Jízdní zážitky - ticho při jízdě a maximální výkon kdykoli šlápnete na plyn,

 • Nabíjení - můžete nabíjet kdekoli je zdroj, i u sebe v garáži.

V budoucnu se jako ideální jeví elektromobil s dojezdem od 200- 500 km s dobou dobití baterie na 50% v řádu minut a do 100% do půl hodiny. Životnost baterie by měla být 300 000 km a více, a cena automobilu maximálně 2x vyšší, než klasická auta se spalovacím motorem.

Co se týče dojezdové vzdálenosti, dnešní elektromobily na jedno nabití ujedou okolo 400 km. Již dlouho se na výsluní drží americká Tesla, u jejího Modelu S se udává dojezdová vzdálenost až 632 km na jedno nabití. Kvalitě odpovídá i cena, která je okolo 3,5 mil. Kč. Dostupnějším je na našem trhu nový Nissan Leaf, jehož pořizovací cena je na hranici 850 000 Kč. Dojezdová vzdálenost je však “pouze” 370km.

Nevýhody

 • Vysoké pořizovací náklady,

 • Omezený dojezd,

 • Dlouhá doba nabíjení,

 • Zátěž životního prostředí během výroby - zejména baterie,

 • Nízký počet rychlo -nabíjecích stanic v ČR - celkově hledání té správné, protože existuje více druhů od více společností a tak je mnohdy nutné mít různé aplikace hledající potřebné stanice se správnými přípojkami,

 • Vytápění interiéru snižuje dojezd - nelze totiž využívat přebytečné teplo jako u spalovacích motorů,

 • Tichý provoz může být okolí nebezpečný - v budoucnu budou do elektromobilů instalovány reproduktory napodobující zvuk motoru.

Na elektromobily se názory různí, najdeme odpůrce, kteří ukazují zejména na uvedené nevýhody, ale pár věcí se elektromobilům upřít nedá. Například expresní akcelerace, kterou nemůžeme nikdy napodobit u spalovacích motorů. Motory elektrické mají nejvyšší točivý moment už prakticky od nulových otáček.

Je na každém z nás, aby si udělal názor a uvidí, co nám přinese budoucnost. Další informace o elektromobilech, podmínkách povinného ručení, a tak dále, jsou v našem článku: “Vše, co potřebujete vědět o elektromobilech”.

Hybridní automobily

Hybridní automobil si nepleťte s autem na elektrický pohon. Je vybaven klasickým spalovacím motorem. Najdete zde ale i druhý elektrický motor, který jede na elektřinu získávanou z rekuperace při brzdění brzdami, a nebo motorem. Hybridy dělíme do dvou kategorií. Jsou jimi mild a full hybridy. Mild hybrid vytváří jakousi symbiózu a motory běží vždy společně zatímco full hybrid je ekologičtější variantou, která může jet pouze na elektrický motor (na omezenou vzdálenost).

Hybridní automobily lidé kupují s hlavním cílem, a tím je snížená spotřeba paliva a také ekologičtější provoz. U automobilů se uvádí spotřeba okolo 3,5l/100km.

Výhody

 • Nízká spotřeba paliva,

 • Nízké provozní náklady,

 • Vysoká zůstatková hodnota,

 • Ekologičtější provoz - průměrný dieslový motor vyprodukuje ročně asi 2,3 tuny emisí, hybridní motor jich vypustí zhruba o tunu méně.

Nevýhody

 • Vysoká hmotnost,

 • Vyšší pořizovací cena,

 • Vyšší poruchovost.

Stejně jako u elektromobilů, také u hybridních automobilů si musí každý řidič udělat svůj názor sám a zvážit všechna pro a proti. Rozhodně se ale vyplatí investovat čas do důkladného průzkumu.Zdroje:

http://elektromobil.vseznamu.cz/

https://www.elektrina.cz/elektromobily-serial-7-dil-elektromobilita-a-reakce

https://www.euro.cz/byznys/elektromobily-2018-ceny-prodeje-1395025

https://autoroad.cz/ekonomika/86087-elektromobily-jake-maji-ne-vyhody

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/cechum-se-elektromobily-libi-ocenuji-jejich-ekologicky-provo/r~4f178676f42e11e68af8002590604f2e/?redirected=1528376004

https://www.ecofuture.cz/clanek/deset-elektromobilu-s-nejdelsim-dojezdem-na-ceske-trhu

https://www.eon.cz/radce/alternativni-doprava/elektromobily/maji-elektromobily-nejake-nevyhody

http://www.auto.cz/elektromobil-jake-jsou-vyhody-a-nevyhody-121938

https://autotrip.cz/hybridni-automobily-trend-dnesni-doby/

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/auto/automobil-hybridni-pohon-toyota_1712081432_ako

http://vedmakalouskova.tripod.com/hybrid.htm