27. 11. 2017

Nákup ojetého auta: Jak poznat, že není kradené

Podle statistik je u nás každých 25 minut nějaké vozidlo odcizeno a poté prodáno překupníkům na tuzemský, nebo zahraniční trh. A stejně tak se k nám dováží kradená auta ze zahraničí. Jaké kroky podniknout pro to, aby jste si byli jistí, že vaše vozidlo není kradené se dozvíte v tomto článku.

Přemýšlíte o nákupu auta, ale nechcete kupovat úplně nové, když je na trhu velké množství aut, která jsou technicky naprosto v pořádku, jen již mají něco najeto? V tom případě si nezapomeňte dát kromě technického stavu pozor také na to, zda dané vozidlo není kradené. Podle statistik je u nás každých 25 minut nějaké vozidlo odcizeno a poté prodáno překupníkům na tuzemský, nebo zahraniční trh. A stejně tak se k nám dováží kradená auta ze zahraničí. Jaké kroky podniknout pro to, aby jste si byli jistí, že vaše vozidlo není kradené se dozvíte v tomto článku.

Autobazar vs. soukromý prodejce

V tomto případě se neshodnou ani odborníci a obecně nelze říci, zda je lepší koupit ojeté vozidlo od soukromé osoby, nebo z bazaru. Vše je individuální. V případě bazarů volte prověřené, známé značky a vždy si předem zjistěte co nejvíce informací o bazaru samotném i o jejich přístupu k vykupovaným autům. Na internetu je velké množství diskuzních fór, kde lidé sdílejí své pozitivní i negativní zkušenosti s daným autobazarem, a kde se můžete případně i zeptat na další podrobnosti. Vždy se ujistěte, že autobazar má informace o původu auta, které jsou dostupné i pro kupující.

V případě soukromých prodávajících předchozí pravidlo platí snad ještě více. Zda je daný člověk spolehlivý asi nezjistíte, ale zkuste zadat jeho jméno do vyhledávače, zeptejte se na původ auta. V obou případech je nutné vyžádat si technický průkaz, kde najdete záznam o předchozích vlastnících, kolikrát bylo auto přepisováno, atd. Pozor si dejte na to, zda auto nepatří leasingové společnosti, v tomto případě, je- li kradené, o něj nejspíše velmi brzy přijdete.

Technický průkaz

Jak je již zmíněno výše, nezapomeňte si vyžádat technický průkaz od vozidla. A kdy zbystřit? Pokud bylo auto často přepisováno z majitele na majitele, ale zejména, pokud vám je předkládán náhradní technický průkaz. Přednost dávejte takovým vozidlům, která mají originální doklad o původu, duplikáty bývají velmi často používány k maskování krádeže vozidla. Pochybnosti by mělo vzbudit také přepisování, či gumování v technickém průkazu, každá změna musí být potvrzena kulatým razítkem z příslušného úřadu. A pokud vozidlo nemá české doklady, je jeho koupě také velice riziková.

VIN kód

Pomoc vám může také pojišťovna při uzavírání povinného ručení, při sjednávání nahlašujete VIN kód auta, které je již v systému v rámci České republiky, nebo si jej můžete zkontrolovat na www.zkontrolujsiauto.cz, jedná se o webovou stránku, která má databázi kradených vozidel v rámci naší republiky. Nezapomeňte také kontrolovat, zda je VIN kód totožný jak na vozidle, tak i v technickém průkaze. Pozor na jeho přepilování, přepisování a nebo kompletní odstranění na automobilu.

Další rizika a tipy

Kradené auto také může signalizovat fakt, že vám majitel, či autobazar dává pouze jeden klíč od vozidla, výrobce vždy vydává s novým vozem klíče dva. Mezi další rizika, na která je nutné dávat pozor, může být přetočený tachometr a tím uměle omlazený vůz, jehož cena byla takto navýšena, nebo auto v exekučním řízení či majetkem leasingové společnosti. A vždy nezapomeňte pořádně ověřit technický stav vozidla.


Zdroje:

https://www.penize.cz

https://www.epojisteni.cz

http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/

https://auto.idnes.cz/


Příhlášení k odběru newsletteru