30. 01. 2018

Jak funguje povinné ručení podle počtu najetých kilometrů?

V jednom z minulých článků jsme se vám pokusili přiblížit, na co se zaměřit při výběru povinného ručení (celý článek najdete ZDE). Nyní jsme se podívali trochu více na to, jak funguje povinné ručení sjednané na počet ujetých kilometrů, které je na trhu již více než rok a využívá ho přes 100 tisíc klientů, takže máme z čeho vycházet.

Jak to funguje?

Jedná se o autopojištění, kde je cena počítaná podle ujetých kilometrů, ovšem bez povinnosti vozit s sebou v autě sledovací telematickou jednotku. Pokud majitel vozu jezdí málo, platí nižší sazbu pojistného, protože jeho míra rizika je nižší.

Možnost sjednání pojištění podle najetých kilometrů se netýká pouze povinného ručení, ale také havarijního pojištění, oba produkty je možné sjednat od pěti tisíc ujetých kilometrů až do hodnoty 50 tisíc ujetých kilometrů za rok. Takový rozptyl zahrnuje i průměrný nájezd českých řidičů (ten je 10 - 15 tisíc kilometrů za rok). Ovšem již dnes pojišťovna uvažuje o možném snížení horní hranice 50 tisíc kilometrů na 25 tisíc kilometrů.  

„Pojištění by mělo vycházet z individuální rizikovosti řidiče. Kolik je mu let, kde bydlí, kolik už zapříčinil nehod – a když tohle všechno zanalyzujme, tak dokážeme spočítat i to, jaké riziko představuje na jeden kilometr. Zjistili jsme, že jsou řidiči, jejichž riziko na kilometr je deset haléřů, a jiní, jejichž riziko na stejný úsek je koruna,“ říká předseda představenstva Allianz pojišťovny Jakub Strnad.

Překročení stanoveného limitu? Žádný problém

Pokud vás napadlo, jak pojišťovna řeší případné překročení, nebo naopak nedosažení některé z hranic limitu, přečtěte si přímo vyjádření ředitelky sekce autopojištění společnosti Allianz: „Žádnou přirážku za podstřelení nebo překročení zapsaného nájezdu nemáme, život nelze naplánovat na kilometry a je přece mnoho důvodů, proč původní představa o nájezdu po několika měsících úplně nevyjde,“ vysvětluje ředitelka autopojištění Allianz Veronika Hašplová. Paní Hašplová zároveň poukazuje na stejný systém plateb např. u vodného, stočného a elektriky.

A jak se ujeté kilometry prokazují? Jediným důkazem je pro pojišťovnu fotografie tachometru, kterou klient jednou ročně pošle pojišťovně. „Všechny fotky procházejí analýzou u externího partnera a až na jednu úpravu na photoshopu zatím byly v překvapivě dobré kvalitě,“ dodává Hašplová.

Pokud jste spíše svátečními řidiči, určitě stojí za chvíli pozornosti také možnost sjednání povinného ručení podle počtu najetých kilometrů. Na další informace a možnosti sjednání se podívejte přímo na webové stránky pojišťovny.