06. 09. 2017

Kontrolky v autě: Víte, co znamenají červené kontrolky?

Doba jde neustále dopředu, a to platí i v případě automobilů, které prochází nejrůznějšími inovacemi. Je tedy logické, že se mění i přístrojové desky a s nimi i kontrolky, které signalizují určitý problém. Pokud jste si tedy dělali autoškolu x let zpátky, je dosti možné, že některé kontrolky v autě nebudete vůbec znát. V tomto článku se podíváme na zcela základní červené kontrolky v autě, které značí závažný problém.


Základní pravidlo, které byste si měli pamatovat je, že kontrolky v autě fungují podobně jako semafor. Existují totiž tři zbarvení kontrolek. Červené kontrolky v autě upozorňují řidiče na závažný problém, kvůli kterému by měl zastavit a vypnout motor.  Oranžové, případně žluté kontrolky signalizují výstrahu, že něco je špatně. Řidič tedy nemusí zastavovat, je ovšem nutné co nejdříve začít daný problém řešit. Doporučujeme tedy problém nejprve vyhodnotit vzhledem k daným okolnostem a podle toho jednat. Velmi často je vhodné přizpůsobit jízdu, zejména rychlost a dojet do servisu, kde se na danou závadu podívají detailněji. Zelené kontrolky žádný problém nehlásí, právě naopak. Předávají řidiči informaci o tom, že je vše v pořádku, respektive na činnost určitého systému (mohou to být např. potkávácí světla). V případě činnosti daného systému se však mohou na přístrojové desce zobrazit také modré kontrolky (např. dálková světla).

Červené kontrolky, které signalizují závažný problém

Univerzální výstražná kontrolka (může být i kruhového tvaru)

Univerzální kontrolka s vykřičníkem dává řidiči jasně najevo, aby zastavil, pokud auto startuje, tak aby se vůbec nerozjížděl. K univerzální kontrolce se rozsvěcuje také další kontrolka, která konkretizuje danou závadu.

Vykřičník v trojúhelníku
Univerzální výstražná kontrolka

Mazání motoru

Červená kontrolka olejničky se může rozsvítit ihned po nastartování motoru, ale i během jízdy. Řidiči dává najevo, že tlak oleje je nevyhovující a hrozí zadření motoru. Pokud se vám tedy kontrolka zobrazí ihned po nastartování, okamžitě vypněte motor.

V případě, kdy se objeví kontrolka v autě během jízdy, doporučujeme povolit plyn, sešlápnout spojku tak, aby se otáčky dostaly na volnoběh, poté co nejrychleji zastavíme a ukončíme chod motoru.

V obou případech musí následovat kontrola oleje. Kontrolujeme vždy při vypnutém motoru a po několika minutách po zastavení. Pokud se olej ve vaně nachází v dostatečném množství, je nutno vozidlo odtáhnout a svěřit do rukou servisního automechanika. Rozhodně se nesnažte vozidlo znovu startovat a odjet s ním do servisu, zde je opravdu nutný odtah.

Pokud jste při kontrole zjistili, že je množství oleje nedostatečné, je vhodné ho doplnit, a teprve až po doplnění zkusit nastartovat. Dejte si však pozor, ať použijete ten správný olej dle vašeho typu auta.

Červená olejnička
Kontrolka pro mazání motoru

Chladící kapalina

Tato kontrolka ve vašem autě signalizuje přehřátí motoru, které bývá většinou způsobeno nedostatkem chladící kapaliny (nedostatek kapaliny může být příčinou i následkem přehřátí). Je tedy nutné okamžitě zastavit, aby nedošlo k zvyšování teploty motoru a jeho následnému zadření. Při vypnutém motoru a vychladnutém motoru tedy opatrně otevřeme víko chladiče a zkontrolujeme stav kapaliny. Pokud je jí dostatečné množství, kontrolujeme pojistku ventilace chlazení. V případě nedostatku pak kapalinu dolijeme.

Chladící kapalina
Chladící kapalina

Brzdy a problémy s nimi spojené

Tyto dvě kontrolky se týkají brzdného systému. Nejdříve si prosím zkontrolujte, zda nemáte zataženou ruční brzdu. Pokud ne, nachází se chyba v brzdném systému a je tedy nutné zastavit. Může jít o nedostatek brzdové kapalin či např. velké množství kondenzátu ve vzduchojemech. Kontrolujeme tedy stav brzdové kapaliny podle rysky, v případě, že se zde kapalina nachází, ale je jí málo, doplníme. Stav dovoluje opatrně dojet např. na čerpací stanici, doporučujeme však průběžně kontrolovat stav brzdové kapaliny. Po doplnění je ještě vhodné nechat vůz zkontrolovat v servisu. Horším případem je pak zcela prázdná nádobka, v tomto případě s vozem raději vůbec nejezděte a nechte jej odtáhnout.

Kontrolka BRAKE
Kontrolka značící problémy s brzdami
Vykřičník v kruhu
I tato kontrolka může signalizovat problém s brzdami

Příhlášení k odběru newsletteru